ILMOITTAUDU

Kevyt Kuorma-auto kurssit

C1-kortti
alk. 349 €


C1-kortilla saat ajaa muita kuin D1- tai D-luokkaan kuuluvia ajoneuvoja, joiden kokonaismassa ylittää 3 500 kg mutta on enintään 7 500 kg ja joissa on paikka kuljettajan lisäksi enintään kahdeksalle henkilölle. Lisäksi C-luokan ajoneuvolla voi hinata ajoneuvoa (esim. peräkärryä), jonka kokonaismassa on enintään 750 kg.
Ilmoittaudu tästä

C1E - Kortti
alk. 520€

C1E-ajokortti oikeuttaa sinut ajamaan kevyt kuorma-auton ja perävaunun yhdistelmää.

C1E-luokan ajo-oikeus oikeuttaa sinut ajamaan ajoneuvoyhdistelmää, jossa on C1-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on yli 750 kg edellyttäen, että ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään 12 000 kg.


Ilmoittaudu tästä

Tarvitset C1-korttia, kun ajoneuvo…


on muu kuin D1- tai D-luokkaan kuuluvat ajoneuvo, jonka kokonaismassa ylittää 3 500 kg mutta on enintään 7 500 kg ja joka on suunniteltu tai valmistettu kuljettamaan kuljettajan lisäksi enintään kahdeksaa henkilöä.
kuuluu yllämainittuun luokkaan ja hinattava ajoneuvon kokonaismassa on enintään 750 kg.
C-kurssin vaatimukset kuljettajalle

Ikä vähintään 18 vuotta
Aiempi ajo-oikeus vähintään B-luokka
Ajo- ja teoriatuntien määrä?

C1-kurssi sisältää 3 ajotuntia ja 2 teoriatuntia.

C1-kurssiin kuulu aina

ajotunnit
teoriatunnit etänä netissä
sähköinen oppimisympäristö
sähköinen oppikirja
teoriakoeharjoittelu netissä
toimistopalvelut
kuorma-auton käyttö ensimmäisessä ajokokeessa
Saat ilmoittautumisen jälkeen sähköpostiisi selkeät ohjeet, kuinka kurssi etenee ja mitä sinun täytyy tehdä seuraavaksi.

Tarvitset C1E-korttia, kun ajoneuvo…


C1E-luokan ajo-oikeus oikeuttaa sinut ajamaan ajoneuvoyhdistelmää, jossa on C1-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on yli 750 kg edellyttäen, että ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään
12 000 kg.


Kortti oikeuttaa sinut kuljettajamaan myös ajoneuvoyhdistelmää, jossa on B-luokan vetoauto ja hinattava ajoneuvo, jonka kokonaismassa on yli 3 500 kg edellyttäen, että ajoneuvoyhdistelmän kokonaismassa on enintään
12 000 kg.

C1E-luokka sisältää BE-luokan ajo-oikeuden.

C1E kurssiin kuuluu aina

Oppimateriaali
Sähköinen oppimisympäristö
3 teoriatuntia
3 ajotuntia
Yhdistelmän käyttö tutkintoajossa

Jos sinula ei ole aiemmin C tai C1 ajo-oikeutta, niin aloitetaan ensiksi siitä ja kysy kurssien yhteishintaa.

Kontiolahden Autokoulu

Olemme nuorekas ja hyväntuulinen autokoulu joka toimii Joensuun ja Kontiolahden alueilla. 
JÄTÄ VIESTI
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram